روش های مختلف آموزش جدول ضرب

آموزش دروس سوم ابتدایی به همراه نمونه سوالات

پنجشنبه ۰۱ مهر ۰۰

روش های مختلف آموزش جدول ضرب
آموزش جدول ضرب با بازی

یکی از کارهای مورد علاقه کودکان بازی است که وقت زیادی را برای آن صرف می‌کنند. روش بسیار مفید دوم استفاده از بازی برای یادگیری جدول ضرب است. در این بخش دو بازی ساده را برای حفظ جدول آورد‌ایم.

 

آموزش جدول ضرب با نخ و دایره

  • ابتدا دایره ای به شعاع 2 متر رسم کرده و اعداد 0 تا 9 را با فاصله ای مناسب بر روی دایره بنویسید.
  •  دو مربع خالی در مرکز دایره ترسیم کنید. مربع سمت راست مخصوص یکان و مربع سمت چپ مخصوص دهگان.
  • هر یک از دانش آموزان روی یکی از ارقام بایستد. (تعداد مورد نیاز 10 نفر)

بازی

 

  • گردن آویزی به هر دانش آموز داده می شود که حاوی شماره ایست که روی آن قرار گرفته.
  • در هنگام ضرب اعداد دانش آموزان باید با توجه به گردن آویز خود در جای مناسب یکان یا دهگان قرار بگیرند. به عنوان مثال حاصل ضرب اعداد 3×8 میشود 24 بنابراین دانش آموزانی که گردن آویز 2 و 4 را دارند باید در جای مناسب خود قرار بگیرند.
  •  در صورتیکه دانش آموز در جای مناسب خود قرار نگیرد باید از بازی خارج شده و گردن آویز خود را به شخص دیگری بدهد.

این روش با تکرار و محیطی مفرح باعث می شود جدول ضرب ملکه ی ذهن دانش آموزان شده و در ذهنشان حک شود.

 

آموزش جدول ضرب با بازی تاس

برای این بازی شما به دو عدد تاس، دو عدد مداد رنگی یا ماژیک رنگی و یک برگه سفید نیاز دارید.

برای شروع یک جدول 10×10 بکشید. و درون این جدول به صورت پراکنده تمام حاصلضرب‌های اعداد را بنویسید.

همچنین شما می‌توانید اینجا کلیک کنید و جدول بازی را با کیفیت بالا دانلود کنید و از آن پرینت بگیرید.

آموزش جدول ضرب با بازی

 

برای بازی هر بازیکن یک ماژیک انتخاب می‌کند. بعد هر دو تاس را با هم پرتاب می‌کند. بعنوان مثال بازیکن شماره یک تاس را پرتاب می‌کند و دو عدد 6 و 4 ظاهر می‌شود. شما باید خطی که دور حاصلضرب این عدد یعنی 24  است را مانند شکل زیر رنگ کنید یا بکشید.

آموزش جدول ضرب با بازی

 

هر کس که زودتر دور عدد 24 را خط رنگی بکشد می‌تواند که درون مربع را رنگ کند. این بازی را تا رنگ شدن همه مربع‌ها ادامه دهید. هر کس که مربع بیشتری را رنگ کرده باشد برنده است.

 

 آموزش جدول ضرب به زبان ریاضی

 این روش برگرفته از کتاب “ جدول ضرب آسان به زبان نمادها و شکل‎ها و رنگ‎هامی باشد. در این کتاب سرکار خانم زینب زادمهر معلم خرم آبادی درس ریاضیات با نگاهی نو به جدول ضرب ویژه‌ی دانش‌آموزان دوره‌ی ابتدایی سعی کرده است به زبان ریاضی جدول ضرب را به کودکان آموزش دهد. خانم زادمهر معتقد است که اگر کسی با زبان ریاضی آشنایی داشته باشد، می‌داند که زبان ریاضی به قدری شیرین است که با آن کودکان به راحتی می‌توانند ارتباط برقرار کنند و برای حفظ جدول ضرب نیازی به زبان شعر و موسیقی نیست.

 

 

 آموزش جدول ضرب با داستان کوتاه

روش بعدی حفظ جدول ضرب از کتاب “ داستانک‌هایی از آقای جدول ضربگرفته شده است. در این کتاب مجتبی آوریده با داستان های کوتاه، شکل و رنگ آمیزی تلاش کرده است تا حفظ جدول ضرب را برای کودکان راحت کند. البته نویسنده کتاب در این روش روی کمک مادرها حساب باز کرده است.

قیمت این کتاب پنج هزارتومان است و شما در صورت نیاز میتوانید این کتاب را به صورت اینترنتی سفارش بدهید .

 

 آموزش جدول ضرب به زبان شعر و موسیقی

موسیقی بخشی طبیعی از زندگی روزمره ما می باشد. استفاده از شعر و موسیقی به عنوان یکی از ابزارهای یادگیری در سراسر دنیا رایج است. کودکان با استفاده از موسیقی قادر به حفظ دشوارترین مفاهیم خواهند بود چون مغز با موسیقی، کلمات و مفاهیم را بهتر فرا میگیرد. برای آموزش جدول ضرب از طریق شعر می توانید از اپلیکیشن های موجود در این زمینه و یا فیلم های آموزشی استفاده کنید. 

 

 آموزش جدول ضرب با چرتکه

چرتکه ابزاری قدیمی و یکی از روش های جالب و سریع برای انجام محاسبات ریاضی می باشد. استفاده از این وسیله قوانین و اصول خاصی داشته و باعث افزایش عملکرد و توسعه نیم کره های راست و چپ مغز می شود. از فواید آن می توان به انجام محاسبات سریعتر و بهتر، بهبود درک مفاهیم، بهبود حافظه و واکنش مغزی، افزایش استقامت در برابر استرس و افزایش اعتماد به نفس اشاره کرد. استفاده از چرتکه نیازمند دوره های آموزشی خاصی است که توضیح آن در این مقال نمی‌گنجد.

چرتکه

 

آموزش ضرب عدد 11

برای ضرب عدد 11 دو قانون کلی وجود دارد:

 قانون اول: به منظور ضرب این عدد در هریک از اعداد 1 الی 9 عدد ضرب شده را دوبار بنویسید. ( فقط برای اعداد یک رقمی)  بعنوان مثال :

33 = 3 × 11

قانون دوم: اما قانون دوم فقط برای اعداد دو رقمی کاربرد دارد. ضرب 17×11 را در نظر بگیرید.

• ابتدا اعداد تشکیل دهنده ی عدد 17 را با فاصله ای از هم بنویسید. 7-1
• حال دو عدد را با هم جمع کرده و در جای خالی بنویسید. 187

 
 
 

بازی های ساده برای یادگیری جدول ضرب در خانه و کلاس درس

این بازی ها بسیار آسان و سرگرم کننده هستند. معلمان می توانند از این بازی ها در آغاز یا پایان کلاس درس استفاده کنند تا علاوه بر سرگرم شدن دانش آموزان، جدول ضرب را نیز تمرین کنند.

1- پشت به پشت

در این بازی دانش آموزان به نوبت مهارت های ریاضی خود را با یک مسابقه دوستانه در کلاس درس تقویت می کنند. این بازی ضرب به کمی تفکر نیاز دارد چون دانش آموزان بجای گفتن حاصلضرب اعداد، باید یکی از مضرب ها را حدس بزنند.

بقیه در بهترین کودک

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.